Sügérváros

MENÜ

Mivel szeretek új dolgokat kitalálni, kipróbálni, és alkalmazni, az akvárium hátterezésénél is eltértem némileg a szokványostól.

Sok-sok helyen keresgéltem a neten, de bármit találtam is a hátterezéssel kapcsolatban, valami problémám mindig volt a dologgal.

 

Első körben a DIY, azaz a csináld magad technikákat kutattam, de rengeteg akadály nehezítette ezt a fajta háttér készítését. A szakik mindenféle oxidfestékkel színezik háttereiket, majd több komponenső gyantákkal kezelik azokat, a tartósság jegyében. Bár nagy segítséget kaphatunk a fórumokon a kellékanyagok beszerzésével, és a háttér elkészítésével kapcsolatban, ilyen mélységben mégsem mertem drágán megvett medencémen kísérletezni.

 

Több helyen is olvastam, hogy akár mennyire is jól sikerül egy otthon készített háttér, a műgyanta idővel megkophat, az oxidfesték szivároghat, és egy ezekhez hasonló apró hiba később hatalmas poblémát jelenthet akváriumunkra, és halainkra nézve. Ezen kívül pedig valljuk be, a kézzel készített hátterek csak a legritkább esetekben sikerülnek igazán esztétikusra, és valósághűre.

 

Miután ezt a megoldást elvetettem, rátaláltam a készen kapható hátterekre. Ezek előnye, hogy rengeteg színben, többféle mintával kaphatók, és valószínűleg nemcsak tartósabbak, de jóval biztonságosabbak is az előzőekben tárgyalt hátterektől.

Viszont itt is elakadtam, ugyanis az én medencém 200 cm hosszú, 70 cm magas, és 32 centi mély, és ekkora méretben nem gyártanak háttereket, csak rendelésre, azok ára pedig már igencsak durva.

A másik gondom, hogy valamelyest 3D-s hátteret képzeltem el, néhány olyan résszel, ahová a halak akár el is tudnak bújni, mindezt úgy, hogy ne vegyen el túl sok helyet a medencéből.

 

Azt gyorsan eldöntöttem, hogy minőségük miatt a készen kapható hátterek közül fogok választani, és azt próbálom majd némi barkácsolással a saját elképzeléseim szerint alakítgatni.

Mint mondtam, az ekkora méretű kész hátterek iszonyatosan drágák, több darabból összerakva azonban jóval kevesebb pénzből kijöhetünk.

Választásom végül a Juwel által gyártott Stone Granite háttérre esett, amit 60*55 cm-es méretben gyártanak, darabja pedig 8000 Ft környékén mozog. Ebből összesen 5 darabot használtam „el”, így a medence méretéhez képest még egész elfogathatónak mondható a 40 ezres háttér ára. Ez a háttér fekete, késsel könnyedén vágható kemény habszivacshoz hasonló anyagból áll, így viszonylag könnyű vele dolgozni.

 

A módszer amit választottam pedig a következő volt:

Első lépésként a kész háttér tetejét a minták szélénél levágtam, hogy ne tűnjön annyira „műnek” az egész, majd a medence középső 1 méteres részébe beragasztottam kettő panelt.

Ezután következhetett a munka oroszlánrésze, azaz a térhatás kialakítása. Itt számoltam, osztottam, szoroztam, és úgy daraboltam fel a panelek néhány részét, hogy azokat megfaragva, majd kicsit elmozdítva visszarakva térhatásúnak tűnjön a háttér. Ez így kicsit kínainak hangzik, de azért nem akkora ördöngősség, csak képzeljünk el egy sziklát, és próbáljuk azt lapokból összeilleszteni.

A medence két szélében a félbevágott paneleket nem a hátfalra, hanem elfordítva a sarokba ragasztottam, így ezek mögé könnyedén berakható a külső szűrők szívó-, és nyomó ága, a belső szűrő, és a vízmelegítő.

 

Végezetül a maradék hátfalanyagból összeragasztottam még néhány műsziklát, amik aljába sziklát és cserépdarabokat ragasztottam, hogy leragasztás nélkül is a medence alját maradjanak.

 

Mivel ez a típusú háttér szürkés-fekete színű, az akvárium feltöltése után matt fekete kartonlapokat tettem a medence mögé, amivel még „mélyebb” hatást tudtam elérni.

 

A szerelést sajnos nem dokumentáltam képekben, de a kész háttérről készült fotókat hamarosan felteszem…

 

Ha valaki ezt a megoldást választja, kívánok hozzá sok sikert, és állok minden érdeklődő rendelkezésére.

 

Krisz

 

Menü

Szavazás

Segített a honlapom egy saját világítás, háttér, vagy bútor tervezésében, vagy elkészítésében?
Igen
Nem
Asztali nézet