Sügérváros

MENÜ

Az akvárium szűrésének tervezésekor az elsődleges szempont az volt, hogy minél kevesebb probléma legyen a későbbiekben a medencével, ne kelljen hetente eláztatni a fél lakást a szűrők takarítása közben. Mivel drága feleségemet csak hosszú idő után tudtam meggyőzni arról, hogy egy több mint 400 literes akvárium teljesen biztonságos, és esélytelen, hogy valaha is víz álljon a lakásban, próbáltam minél biztonságosabb szűrési megoldást kitalálni. A hasonló méretű akváriumok szűrésére is számtalan megoldás létezik. Kisebb medencéimben hosszú évek óta problémamentesen működnek a különböző típusú belső szűrők, de azzal már a tervezéskor tisztában voltam, hogy ez az út most nem járható, legalábbis önmagában nem.

Először leírom, milyen megoldások léteznek, amiket végül elvetettem:

 

A hátterezett akváriumok esetében módunkban áll a szűrőrendszert a háttér mögé rejtve megépíteni. Ez több szempontból is jó megoldás, ugyanis a víz sehol nem "lép ki" az akváriumból, így maximálisan biztonságos, emellett pedig talán az egyik legolcsóbb nagyteljesítményű megoldás is egyben. Ehhez a megoldáshoz csupán különféle szűrőközegekre, és egy viszonylag nagy teljesítményű powerhead pumpára van szükségünk. Hátránya viszont, hogy maga a szűrőközeg nehezen hozzáférhető helyen, a háttér mögött van, és bár egy nagy felületű szűrő hónapokig képes tökéletesen működni mindenféle tisztítás nélkül, előbb vagy utóbb elkerülhetetlenné válik a szűrőközeg takarítása. Én mégsem emiatt, sokkal inkább akváriumom méretei miatt vetettem el végleg ezt a megoldást, ugyanis medencém 32 cm-es szélessége nem tette lehetővé, hogy ezt az utat válasszam.

 

A msáik, igen elterjedt módszer a szűrőakvárium építése. Az előző megoldáshoz hasonlóan óriási felületű szűrőt tudunk ezáltal kialakítani, aminek egy erre alkalmas bútorral való kombinálása során még a szűrőakvárium tisztán tartása sem jelent különösebb gondot. Ennél a módszernél azonban a medencénk vize kilép az akváriumból egy másik akváriumba, majd a tisztított vizet egy szivattyú nyomja vissza. Ezáltal véleményem szerint a legrizikósabb megoldás a szűrésre. Több módszer létezik az esetleges baleset mértékének csökkentésére (barátunk a google), mégis veszélyesebb, mint az előző, vagy az általam választott módszer.

 

És akkor most jöjjön a saját szűrőrendszerem.

 

A külső szűrők kombinálják a biztonságos szűrést a nagy felületen történő filtrációval. Ha valaki csak most ismerkedik az akváriumok szűrésével, annak röviden a külső szűrők működését úgy tudom leírni, hogy egy szűrőközeggel megtöltött zárt tartály az akvárium alatt, amelybe az akvárium vize befolyik, majd azt a szűrés után egy vízpumpa visszanyomja az akváriumba. Hasonlít az előző módszerhez, azzal a nagy különbséggel, hogy itt a szűrés egy teljesen zárt tartályban megy végbe. Hátránya, hogy maga a szűrőközeg általában kisebb felületű, mint az előző két szűrő esetében, de még így is megfelelő lehet, akár nagyobb méretű medencék tisztán tartásához is.

Rengeteg szűrőtípus közül választhatunk. Léteznek kisebb, nagyobb, olcsóbb, drágább megoldások, amik közül az ár nem mindig a minőség mutatója, így egy olcsóbb típus is tökéletes lehet.

Már a tervezéskor tisztában voltam azzal, hogy a szűrés lesz az akvárium legdrágább része, de egyben ez a rész az, ami meghatározza a medence kiegyensúlyozott működését, tisztaságát is, és ha megfelelően kerül kialakításra, akkor a későbbiekben rengeteg időt takaríthatok meg a helyes kialakítással. Így választásom egy német márka típusára esett. Bár tudom, ez nem a reklám helye, azért nem titok, hogy az Eheim Professional 3e szűrőjét vásároltam meg. Ennek elsődleges célja az akvárium biológiai szűrése, így a szűrő mellé gondoskodnom kellett fizikai szűrésről is. Ezt két újabb szűrővel oldottam meg, egy Eheim Classic és egy Aqua Medic külső szűrővel, szivacs szűrőközeggel. A három külön szűrő nemcsak nagyobb biztonságot nyújt azáltal, hogy csökken az egyszerre történő meghibásodás veszélye, segít a medence megfelelő vízkörforgásának kialakításában is.

 

...

 

Menü

Szavazás

Segített a honlapom egy saját világítás, háttér, vagy bútor tervezésében, vagy elkészítésében?
Igen
Nem
Asztali nézet