Az akvárium bútorának tervezése ugyancsak rám maradt, mivel mellékállásban asztalos munkákat vállalok, így nem volt kérdés, hogy a bútor is saját kivitelezés legyen.
Mindenképpen zárt szekrényben gondolkodtam, amiben az akvárium úgy néz ki, mintha az a falba lenne beépítve.
Egy akvárium a készítésekor felhasznált üveg vastagságától függően már önmagában is hatalmas súlyú lehet, ehhez pedig még hozzájön az aljzat, a dekoráció, és nem utolsó sorban a beletöltött víz súlya is. Ez az én esetemben több mint 500 kilogrammot jelentett, amiből gyorsan kiderült, nem egy átlagos asztalos munka elé nézünk…
Szintén az internet végtelennek tűnő információhalmazához fordultam segítségért, a saját túlbonyolított elképzeléseimhez hasonló megoldást mégsem sikerült találnom.
Az ekkora méretű akváriumokhoz a legtöbb esetben fémvázas szekrényeket használnak, illetve több esetben találtam bútor nélküli, Ytong téglára helyezett medencéket is.
Bútorkészítő lévén azonban mindkét megoldást gyorsan elvetettem, és próbáltam megmaradni a pusztán fa és bútorlap felhasználása mellett.
Rövid keresgélés után rájöttem, hogy ekkora súlyt az előzőleg leírt anyagokon kívül kizárólag fagerendák bírnak el, ezért úgy döntöttem, ebből próbálok kihozni valamit.
A szekrényem alappillérét 8 db 6x8 cm-es álló gerenda, és az ezek tetejére fektetett 2 gerenda képezi. Ezt a vázat építettem körbe 18 mm-es bútorlapokkal, és azt gondolom, hogy a gerendáknak köszönhetően egy igen masszív szerkezetet sikerült összehozni, mindezt úgy, hogy nemcsak erős, de mutatós is a szekrény.
Mivel teljesen zárt, így a tetejébe könnyen beszerelhető a komplett világítás, alatta pedig 4 fiók, és egy cipős rész mellett külön részben tudtam elhelyezni a szűrőrendszer elemeit is, amiről a későbbiekben még lesz szó.
Kis reklám: http://modernbutor.freewb.hu/
Krisz
Szavazás